15 Bit Differential Current, 8 Channel IC200ALG262 GE VersaMax Analog Input Module
Shenzhen Wisdomlong Technology CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : GE
Model Number : IC200ALG262
Place of Origin : USA
MOQ : 1
Price : negotiable
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 20
Delivery Time : 5-8 work days
Packaging Details : New in original box
Brand : GE
Model : IC200ALG262
Origin : USA
Type : Module
Contact Now
IC200ALG262 IC200ALG263 IC200ALG264
Product Name VersaMax Analog Input Module,
15 Bit Differential Current,
8 Channel
VersaMax Analog Input Module,
15 Bit Voltage,
15 Channel
VersaMax Analog Input Module,
15 Bit Current,
15 Channel
Lifecycle Status Active Active Active
Input Range 0 to 20 mA or 4 to 20 mA ±10 VDC 0 to 20 mA or 4 to 20 mA
Number of Channels 8 15 15
External Power Supply None None None
Resolution 4 to 20 mA: 0 .5micro Amp= 1 count;
0 to 20 mA: 0 .625micro Amp = 1 count
Bipolar mode: 0 .3125 mV = 1 count 4 to 20 mA: 0 .5micro Amp= 1 count;
Update Rate 7 .5 ms 7 .5 ms 7 .5 ms
Accuracy at 25°C ±0 .3% typical of full scale,
±0 .5% maximum of full scale
±0 .3% typical of full scale,
±0 .5% maximum of full scale
±0 .3% typical of full scale,
±0 .5% maximum of full scale
Input Impedance Current mode:
100 kOhms maximum
Voltage mode:
100 kOhms maximum
Voltage mode:
100 kOhms maximum,
Current mode:
200 Ohms maximum
Input Filter Response N/A N/A 24 Hz ±20%
5V Backplane Current
Consumption (mA)
200 maximum 150 maximum 100 maximum
3 .3V Backplane Current
Consumption (mA)
N/A N/A N/A
LED Indicators INT PWR LED indicates
internally-generated field power
is present . OK LED indicates
backplane power is present .
INT PWR LED indicates
is present . OK LED indicates
backplane power is present .
INT PWR LED indicates
Dimensions (W x H x D) 110 mm (4 .3 in) x 66 .8 mm (2 .63 in) x
50 mm (1 .956 in) , not including the
height of the carrier or the
mating connectors
110 mm (4 .3 in) x 66 .8 mm (2 .63 in) x
height of the carrier or the
mating connectors